Małpi most – Stobnica – Trzy Morgi

Jest pewna kładka na rzece Pilicy, którą szczególnie upodobali sobie fotografowie z wielu zakątków naszego kraju. „Małpi most” bo tak ludzie nazywają go najczęściej znajduje się w miejscowości Stobnica / Trzy Morgi (gm. Ręczno) w okolicach bardzo popularnej w dawnych latach stanicy harcerskiej. Specyficzna drewniana konstrukcja połączona stalowymi linami zbudowana została metodą prób i błędów w 1964 roku przez lokalnych mieszkańców, a dokładniej przez ojca z synem. Dzięki mniejszym i większym remontom umożliwia przedostawanie się na drugą stronę rzeki po dziś dzień. Warto tutaj dodać, że to jedyna kładka przez Pilicę na odcinku prawie 40km pomiędzy miejscowościami Sulejów i Przedbórz. Jej specyficzny wygląd sprawia, że spacer na drugi brzeg może stanowić dla niektórych nie lada wyzwanie. Latem jeśli dopisze nam szczęście możemy zobaczyć tu dość nietypowy widok czyli przeprawiające się korytem rzeki krowy, a nawet traktory. W bliskim sąsiedztwie znajdują się także dwa mniejsze pomosty, a nawet sezonowy bar usytuowany na samej górce. Miejsce to jest również początkiem licznie odbywających się tutaj spływów kajakowych. Najlepiej wybrać się tu o wschodzie by zobaczyć poranne mgiełki oraz słońce wstające tuż za mostem (w zależności od miesiąca). Jako ciekawostkę dodam tylko, że miejsce to stało się inspiracją filmu dokumentalnego „Ballada z mostem w tle” reżyserii Włodzimierza Krygiera.

Lokalizacja google maps
Zobacz także mój film „Wędrówka Trzy Morgi”A tak prezentują się dwa mniejsze pomosty znajdujące się zaraz obok małpiego mostu. To moje ulubione miejsce na poranną kawę i dłuższą chwilę relaksu. Pierwsze zdjęcie możecie już kojarzyć z mojego filmu „Wędrówka Trzy Morgi”.
Na koniec zobaczcie jeszcze jak malowniczy jest krajobraz rzeki Pilicy w tym właśnie miejscu. Kadry, które widzicie zostały wykonane praktycznie nad samym mostem z wysokości około 100m.

Dodaj komentarz